خواص کندر

Boswellia Serrata

کندر در زبانهای دیگر :

  • نام علمی : olibanum indicum
  • نام انگلیسی : Boswellia serrata و Frankincense
  • نام عربی : لبان منشاري Luban
  • نام هندی : लोहबान Lohabaan
  • نام چینی : 乳香 Rǔxiāng
  • نام اردو : ست لوباں Sat Loban

کندر چیست ؟

کندر، صمغی هست که از درخت بوسولیا سراتا ( Boswellia serrata ) بدست می آید.

خواستگاه اصلی این درخت کشورهای حوزه خلیج فارس مثل عمان ،یمن ، عربستان و هند و سومالی میباشد.درخت بوسولیا به ( olibanum-tree ) نیز شهورت دارد.

بخاطر خواص بینظیری که کندر برای درمان انواع بیماریها روحی_روانی و جسمانی دارد از دیرباز تا به امروز مورد توجه طب چینی ، آیروودا (طب سنتی هند) و حکما طب سنتی ایران میباشد.

کندرها به دو دسته خوراکی و غیر خوراکی تقسیم بندی میشوند. کندر خوراکی همانطوری که از اسمش پیداست قابل خوردن میباشد ولی کندر غیر خوراکی فقط برای انجام بخورات و دودکردن استفاده میشود.

کندر

برای آشنایی با خواص گزنه اینجا کلیک کنید

روش استحصال کندر :

برای تهیه کندر برش هایی روی تنه درختان ایجاد می کنند، کندر به صورت شیره ای سفید رنگ به بیرون تراوش می کند که در اثر قرار گرفتن در معرض هوا سفت می شود. در ویدیو پایین شما میتوانید این فرایند را مشاهده کنید.

خواص کندر :

1.خاصیت ضد التهابی کندر :

یکی از شناخته شده ترین ویژگی کندر خاصیت ضد التهابی بودن آن است. برخی تحقیقات نشان می دهد که اسید بوسولیک می تواند از تشکیل لکوترین ها در بدن جلوگیری کند. لکوترین ها مولکول هایی هستند که به عنوان عامل التهاب شناخته شده اند. همین خاصیت بعنوان یک مسکن در تسکین درد مفاصل کمک میکند.

کندر دارای اثرات ضد التهابی قوی است و این ویژگی به کاهش علائم آرتروز و درد ناشی از التهاب کمک میکند.

براساس پژوهشی که در سال 2011 انجام گرفته و در وبسایت https://www.ncbi.nlm.nih.gov منتشر شده کندر خاصیت ضد التهابی ثابت شد.

Boswellia Serrata, A Potential Antiinflammatory Agent

2.کمک به استحکام لثه و دندانها :

حکمای طب سنتی بر این باورند که جویدن کندر به استحکام لثه و دندانها بسیار کمک کرده و با خاصیت آنتی باکتریالی که دارد به جلوگیری و رشد باکتریهای عامل پوسیدگی و بوی بددهان و آفت دهان کمک میکند.

3. تقویت مغز و افزایش حافظه :

جویدن صبح ناشتا یک نخود کندر به افزایش حافظه و تقویت قوای دماغی افراد کمک میکند.

4.دافع بلغم :

یکی از معروفترین خواص کندر در طب سنتی دفع بلغم میباشد. (بلغم ماده‌ای سفید رنگ و ژله‌ ای شبیه سفیده تخم مرغ است. طبع بلغم همانند آب سرد و تر است). در نتیجه افرادی به اصطلاح غلبه خلط بلغم دارند استفاده از کندر بسیار به آنها پیشنهاد میشود.

5. جلوگیری و درمان ام اس MS:

براساس تحقیقات کندر قابلیت درمان ام اس را دارد ، در آلمان از این صمغ برای پیشگیری و پیشروی بیماری ام اس استفاده میکنند.

6.کمک به افراد مبتلا به آسم :

طب سنتی بر این باور است که کندر در کاهش علائم آسم و التهابات سیستم تنفسی و ریه ها موثر است.

آیا در مورد معجزه سیاهدانه چیزی میدانید؟ برای آشنایی با خواص بینظیر سیاهدانه اینجا کلیک کنید.

شیره-کندر

7.زیبایی :

لیفت پوست صورت با کندر

با افزایش سن کم کم پوست صورت اون انسجام و صلابت خودش را از دست میدهد و به اصطلاح شل میشود. یکی از ماسکهایی که میتواند از شل شدگی پوست جلوگیری کند و آنرا لیفت کند ، ترکیب کندر با ژل آلوورا یا بذر کتان است. برای یادگیری نحوه تهیه این ترکیب با ما همراه باشید.

خب برای ساختن این ماسک خونگی ابتدا مقدار یک تا دو قاشق غذاخوری کندر را به مدت یک شب در آ بخیسانید ، طی این مدت کندر بطور کامل در آب حل میشود سپس آنرا از صافی عبور داده و دو تا سه قاشق غذاخوری ژل آلوورا به آن اضافه و به مدت بیست دقیقه برای 2 هفته هر روز بعنوان ماسک روی پوست صورت خود قرار دهید. حتما از نتیجه آن شگفت زده خواهید شد.

کسانی که پوست آنها به ژل آلوورا حساسیت دارد یا علاقه یی به آن ندارند میتوانند از بذر کتان استفاده کنند ، فقط بیاد داشته باشید که برای ژله یی شدن بذر کتان باید آنرا روی شعله حرارت دهید.

3.نحوه مصرف کندر :

1.خوراکی:

رایج ترین و بهترین روش مصرف کندر جویدن کندر مثل آدامس میباشد. بهترین روش برای دریافت و بهرمندی کامل از خواص کندر جویدن آن بصورت آدامس است. در هنگام جویدن عصاره کندر گرفته شده و با بزاق دهان ترکیب شده که این بهترین حالت برای بهرمندی از خواص کندر میباشد.

در روش دیگر میتوان آن را آسیاب کرده و با عسل ترکیب کرده و میل کنید.

2.دود کردن:

استنشاق دود کندر برای دفع سردی و سودای مغز نافع است. همچنین در پیشگیری و درمان اظطراب ، افسردگی ، تسکین سردرد و وسواس موثر است. خواص آنتی_باکتریالی آن به پاکسازی مجاری تنفسی و سینوسها کمک کرده و

دود کندر

3.روغن :

یکی دیگر از روشهای بهرمندی از خواص کندر ، استفاده موضعی از روغن کندر میباشد. زمانی که شما به هر دلیلی از خوردن کندر معذور هستید میتوانید از طریق روغن مالی موضعی از خواص کندر بهرمند شوید. روغن مالی کف سر به پیشگیری از ریزش و تقویت مو کمک میکند همچنین در بهبود و تقویت جریان خون کمک کرده و مشکلات و بیماریهای ناشی از بلغم و سودا مغز را کاهش میدهد.همچنین در طب سنتی استفاده موضعی از روغن کندر برای تسکین درد مفاصل و ارتروز توصیه شده است.

روغن کندر

معجزه حلزون تراپی برای زیبایی

چه کسانی نباید کندر مصرف کنند :

مصرف زیاد آن سوزاننده خون و بلغم و ایجاد سردرد در گرم مزاجان میکند. زنان باردار و شیرده باید در مصرف آن اعتدال داشته باشند.

مصلح کندر برنج فارسی و شکر است.

مطالبی که در این مقاله گفته شده جنبه اطلاعات عمومی دارد و از مصرف خودسرانه کندر پرهیز کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید