خواص گرده گل

Bee Pollen

خواص-گرده گل

گرده گل در زبانهای دیگر:

 • انگلیسی : Bee Pollen
 • اردو : مکھی جرگ
 • هندی :मक्खी का पराग makkhee ka paraag
 • چینی : 花粉花粒
 • اسپانیایی : polen de abeja
 • ترکی : arı poleni
 • عربی : لقاح النحل

گرده گل چیست ؟

به تخم نر گلها گرده گل گفته میشود. گرده گل یک محصول جانبی فراوری شده توسط زنبورهای عسل بشمار می آید. گرده گل برای باروری گیاههان ضروری است. گرده گل در اصل ترکیبی از بزاق زنبور عسل، شهد و گرده آن گل یا گیاهی است که زنبور عسل بهنگام جمع آوری شهد روی پاهای عقبی خود جمع می شود. زنبورها این گلوله ها را در کیسه های روی پاهای خود به کندو می برند و در لانه زنبوری کندو ذخیره می کنند. سپس گرده به “نان زنبور عسل” تخمیر می‌شود که کلنی زنبور را تغذیه می‌کندزنبورها این مخلوط را هنگام برگشت به کندوها با خود حمل میکنند. این گرده ها حاوی گویچه های 50 تا 1000 میلیمتری هستند که در انتهای پرچم و در مرکز شکوفه گل تشکیل میشوند.

گرده گل، غذای زنبورهای جوان بوده و تقریبا 40% آنرا پروتئین تشکیل میدهد. این ماده به عنوان یکی از مقوی ترین غذاها در طبیعت شناخته میشود. در حدود نیمی از پروتئین ها به شکل آمینو اسیدهای آزاد هستند که به محض ورود به بدن آماده جذب میشوند. این ویژگی نحصر به فرد برای ورزشکاران بخصوص کسانی که پرورش اندام کار میکنند بسیار سودمند است.

علارغم تحقیقات و پژوهش های زیادی که توسط دانشمندان روی ترکیبات این ماده اسرار آمیز صورت گرفته اما باز هم هنوز دانشمندان تاکید میکنند که در ترکیبات گرده گل عناصری وجود دارد که هنوز برای آنها ناشناخته است.

گرده گل غنی ترین منبع ویتامین ها است که در طبیعت در یک ماده غذایی یافت میشود.

ارزش غذایی گرده گل :

“ما به شما پیشنهاد میکنیم مقاله مربوط به خواص گزنه را مطالعه کنید”

خواص گرده گل :

خواص گرده گل از منطقه یی به منطقه دیگر براساس چند متغیر متفاوت است. در ادامه با این چند متغیر آشنا میشویم.

 • منابع گیاهی
 • نوع خاک
 • نوع آب و هوا
 • ارتفاع

به نقل از وبسایت National Library Of Medicine گرده گل میتواند حاوی ویتامین های A, C, E, ویتامین های گروه B بیوتین، انواع اسید آمینه های ضروری برای بدن ، روتین، پانتوتنیک، نیکوتین، اینوزیتول و اسید فولیک، لیکوپن ، فلاونوئیدها باشد.

گرده گل به عنوان یک مکمل طبیعی سرشار از ویتامین و مواد معدنی بشدت انرژی زاست. این ماده غذایی ارزشمند میتواند برای افرادی که از خستگی و ضعف شدید فکری و جسمی گلایه مند هستند مفید باشد. از سوی دیگر ورزشکاران نیز نباید از تاثیر بینظیر این ماده روی بهبود عملکرد و بازدهی خود در زمان ورزش غافل شوند.

خواص گرده گل برای بدنسازی :

از آنجایی که 40% از وزن گرده گل را پروتئین تشکل میدهد، بعنوان یک منبع پروتئین طبیعی برای ورزشکاران رشته بدنسازی محسوب میشود. ولی متاسفانه به دلیل عدم آگاهی و اطلاع رسانی مناسب طیف وسیعی از ورزشکاران این حوزه از مزیتها و خواص این معجون غافل هستند.

خواص گرده گل برای مغز :

از آنجایی که گرده گل حاوی مقادیر زیاد گروه ویتامین B است در نتیجه قوای فکری و دماغی را بهبود میبخشد و این مزیت گرده گل به افرادی که به واسطه شغل و یا حرفه یی که دارند که مجبورند در طول روز از مغز خود زیاد کار بکشند مناسب است.

دوتا زنبور عسل

1.کاهش التهاب :

گرده زنبور عسل مانند داروهای ضد التهابی عمل میکند. براساس پژوهشی که روی موش ها صورت گرفت دانشمندان دریافتند که عصاره گرده زنبور عسل التهاب را در موش‌های دارای پنجه‌های متورم کاهش می‌ دهد.

2.خاصیت آنتی-اکسیدانی :

براساس مقاله منتشر شده در وبسایت National Library Of Medicine که چند تن از دانشجویان دانشگاه گروه علوم و صنایع غذایی، دانشگاه کشاورزی توکیو، هوکایدو ژاپن انجام دادند ، دریافتند که گرده گل دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی میباشد. گرده حاوی طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها است که به محافظت از سلول های شما دربرابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد که با بیماری های مزمن مرتبط هستند، از جمله سرطان و دیابت نوع 2 کمک میکند.

3.تقویت سلامت کبد :

براساس مطالعاتی که روی گرده گل صورت گرفته مشخص شده است که ترکیبات موجود در آن به بهبود سلامت کبد و قدرت سم زدایی آن کمک میکند.

4.بهبود سلامت قلب و کاهش ریسک بیماریهای قلبی-عروقی :

هم چربی خون بالا و هم کلسترول خون بالا با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط هستند. جالب توجه است که گرده گل زنبور عسل ممکن است این عوامل خطر را کاهش دهد.

5.افزایش سیستم ایمنی :

گرده گل به افزایش سیستم ایمنی کمک کرده و بدن شما را در مبارزه با آلودگی های ویروسی و باکتریایی کمک میکند. از سوی دیگر خواص ضد باکتریایی و ویروسی آن نقش مهمی در کیفیت سلامت جسمی شما بازی میکند.

6.خواص ضد سرطانی :

از انجایی که سرطان نتیجه تکثیر غیرطبیعی سلولهاست، مطالعات نشان داده است که عصاره گرده گل به مهار رشد تومور و فرآیند آپوپتوز ( مرگ برنامه ریزی شده سلول ها) در سرطاانهای پروستات ، روده بزرگ و لوسمی کمک میکند.

همچنین در پیشگیری بانوان به سرطان سینه و رحم نیز موثر است.

Bee pollen of Brassica campestris L. is widely used in China as a natural food supplement and an herbal medicine in strengthening the body’s resistance against diseases including cancer. The present study was carried out to investigate the effect of a steroid fraction of chloroform extract from bee pollen of Brassica campestris L. on human cancer cell viability. Our studies show that among nine cancer cell lines of different origin (PC-3, LNCaP, MCF-7, Hela, BEL-7402, BCG-823, KB, A549 and HO8910), this steroid fraction displayed the strongest cytotoxicity in human prostate cancer PC-3 cells. The mode of cell death appeared to be apoptosis in PC-3 cells, as shown by flow-cytometric analysis and fluorescence microscopes. Caspase-3 activity was obviously enhanced after the cells were treated with the fraction. A time-dependent decrease in the expression of anti-apoptotic protein Bcl-2 was also observed by Western blot analysis. It is suggested that the steroid fraction could induce cytotoxicity in prostate cancer PC-3 cells by triggering apoptosis. The studies indicate that the steroid fraction of chloroform extract from bee pollen of Brassica campestris L. may be a promising candidate for the treatment of advanced prostate cancer.
Copyright (c) 2007 John Wiley & Sons, Ltd.

برای آشنایی با انواع حلزون خوراکی شما میتوانید به مقاله انواع حلزون خوراکی نگاه بیاندازید.

مضرات گرده گل :

در حالی که گرده گل زنبور عسل پتانسیل خاصی برای استفاده در درمان انواع بیماریها دارد، ولی وجود حساسیت به این گرده بخصوص در فصل بهار بسیار شایع است

 • واکنش آلرژیک (آبریزش بینی ، ایجاد خارش ، سوزش ، قرمزی یا کهیر پوستی )
 • نارسایی کلیوی
 • واکنش فوتوتوکسیک

از آنجایی که هنوز مطالعات کاملی و موثقی از تاثیر گرده گل در زمان بارداری گزارش نشده پزشکان حوزه سلامت زنان توصیه میکنند در زمان بارداری از مصرف گرده گل اجتناب شود.

توجه : تمام مطالب گفته شده در این مقاله جنبه اطلاعات عمومی دارد

5/5 - (1 امتیاز)

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید